(208) 991-0761

©2019 by Steele Apiaries. Proudly created with Wix.com

OUR PRODUCTS

Honey

Honey is $2.75 per pound, with a minimum 5 pound order and can be purchased at our farm. Please call before coming to purchase honey just in case we’re out tending the cows, cutting hay, or moving sprinkler pipe.

Our honey is minimally processed in order to preserve its natural properties. We lightly filter the honey to remove bee parts and other larger materials. In colder months, we gently heat the honey so it will flow through our filtration system. Our honey is not pasteurized.

Retail Locations

If you’re looking for a (less than 5 pound) order, Steele Apiaries honey can be purchased in the following Treasure Valley retail locations:

Boise Co-op
888 W. Fort St. Boise, ID 83702

The Boise Co-op at the Village

2350 N. Eagle Rd. Meridian, ID 83646

Mrs. Beesley’s Healthy Foods
10370 W Overland Rd. Boise, ID 83709

Beeswax

Beeswax is $6.00 per pound, with a minimum 5 pound order.

Our beeswax is great for whatever project you have in mind, but it might need to be processed and further refined depending on your needs. They usually come in larger blocks. Just let us know how much you want.

Info

Our bees are hard at work gathering nectar across Idaho, Montana, Washington, and California. They help pollinate farmer’s crops and in return we can offer you some of the best-tasting honey available in the West.

 

Honey Bee Rental

Our bees travel throughout the West and even as far as Minnesota. If you have a location that would be a good place for our bees, give us a call.

Bee on Flower

PRICING

Pricing per Pound

  • Bulk Tank Honey

    • $2.75/lb + tax​

  • Wax 

    • $6.00/lb + tax​

New Container with Honey 

  • 3.5 Gallon Bucket

    • $128.79​

  • 20 ct. Case of Bears

    • $106.00​

  • 1 Gallon Bucket

    • $38.16​

  • 6 lb Round Jug

    • $20.14​

  • 3 lb Bottle

    • $10.60​

  • Honey Bear

    • $5.30​

Honey Refill: (Tax Included)

  • 3.5 Gallon Bucket 

    • $122.43​

  • 1 Gallon Bucket

    • $34.98​

  • 6 lb Round Jug

    • $17.49​

  • 3 lb Bottle 

    • $8.75​